ERASMUS, ERASMUS + і ERASMUS MUNDUS для студентів, викладачів і наукових співробітників ЧНУ
Програми Європейського Союзу на період 2014–2020 рр., що підтримують проекти партнерства, заходи й мобільність у сфері освіти, усе більше цікавлять українців
Засновники сучасних проектів, скерованих на міжнародне співробітництво з країнами, що не є членами ЄС (а це понад 150 країн, серед яких і Україна), пропонують широкий спектр послуг як для окремого вищого навчального закладу загалом, так і для студентів й науковців зокрема (тобто індивідуальні та колективні проекти). Утім, нас передовсім цікавить інформація про індивідуальні пропозиції студентам щодо навчання закордоном упродовж року чи шести місяців. У цій ділянці найуспішнішою є освітня Програма ERASMUS з питань освіти, аудіовізуальних засобів і культури (у кількох варіантах), що вже стала важливим інструментом боротьби з молодіжним безробіттям, оскільки відкриває широкі перспективи навчання й працевлаштування в країнах ЄС, а також в Ісландії, Ліхтенштейні, Македонії, Норвегії, Туреччині.
Міністерство освіти і науки України в різний спосіб популяризує інформацію про ERASMUS, оприлюднюючи список базових вишів, які долучилися до міжнародного співробітництва, кількість охочих взяти участь у конкурсі та відповідно імена переможців, організовуючи тренінги з написання й управління проектами за різноманітними напрямами, узагальнюючи обмін досвідом тощо. Тому число претендентів з України на навчання в країнах ЄС стрімко зростає, а отже підвищуються вимоги до їхнього рівня знань і навичок.
Інформацію про конкретні проекти, актуальні для студентів Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, можна отримати в міжнародному відділі навчального закладу (V корпус, каб. 148) або на його офіційному сайті (http://interof.chnu.edu.ua/index.php?page=ua&data[343][id]=7759). Наприклад, за офіційним повідомленням, нещодавно в межах ERASMUS + оголошено конкурс на подання заявок у Щецинський університет (м. Щецин, Польща).
Філологи мають більше шансів паралельно навчатися й поза межами України: окрім ERASMUS, ректорат університету підписав кілька угод у сфері академічної мобільності магістрантів і бакалаврів. У ці дні стартувала вступна кампанія 2017 / 2018 рр. на спеціальність «Українська мова та література / Filologia Ukraińska», що надасть п’ятикурсникам змоги отримати два магістерські дипломи – ЧНУ та Ягеллонського університету (м. Краків, Польща). Закцентуємо: Угоду про подвійне дипломування між двома університетами підписано 2015 року і з того часу здобуто необхідний досвід взаємопраці та партнерських взаємин.
Щоб мати право на безкоштовне навчання та стипендію (або на платне навчання з можливістю офіційного працевлаштування) в країнах ЄС, студентові ЧНУ необхідно відповідати таким основним критеріям:
- бути зарахованим на 2–5 курс університету (тобто мати обрахований рейтинг);
- відзначатися високою успішністю (щонайменше 4,0);
- мати сертифікат про знання іноземної мови та (за необхідності) мови держави, що запрошує на навчання (B2, ECL, TOEFL, BEC тощо).
- виявляти науково-дослідницька активність;
- демонструвати мотивованість здобути сучасні знання в певній галузі науки (переконливо обґрунтувати пріоритетності навчання в мотиваційному листі «Чому саме я»).
Зрозуміло, що кожен європейський ВНЗ випрацьовує власні правила конкурсного відбору найкращих українських студентів, пропонує різноманітні пільги (стипендія, безкоштовне проживання в гуртожитку, користування Інтернетом тощо). Усе це варто знати до поїздки за кордон, щоб повернутися в Аlma mater з незабутніми враженнями та щирим бажанням здобути якісну освіту й бути запитуваним фахівцем в Українській Державі й поза її межами.
P.S. Невдовзі матимемо змогу «почути» розповіді «від першої особи» про особливості навчання в Литві й Польщі. З нетерпінням чекаємо!
ЗОЛОТА ДУМКА БЛАЖЕННІШОГО ЛЮБОМИРА ГУЗАРА
Не треба їхати за кордон, щоб шукати там щастя, а варто їхати вчитися і привозити щось добре додому та вкорінювати це.
Їдьте, але повертайтеся!
Доктор філологічних наук, професор,
завідувач кафедри сучасної української мови
Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича
Олена КУЛЬБАБСЬКА