Методична панорама інноваційної діяльності вчителя-словесника

Щоб віднайти відповідь на запитання: «Яка освіта нам потрібна?» спитаймо себе: «А в якому суспільстві ми хочемо жити?»
(Еухеніо Тіроні Барріос) 
 
Освітня галузь в Україні прямує шляхом інноваційного розвитку. А це вимагає від учителя змін у його педагогічній діяльності, у підходах до організації навчання в закладах загальної середньої освіти. Відповідно до Концепції Нової української школи освітній процес має бути організований так, щоб кожен учень / учениця відчували свою успішність та інтелектуальну спроможність. Безперечно, учитель має бути не «транслятором знань», а порадником, партнером, надійним плечем у навчанні учнів; а отже, його педагогічна діяльність має вибудуватися по-новому. Тому методична панорама з проблеми «Інноваційна діяльність учителя-словесника», яка уяскравилася на платформі Zoom 28 жовтня 2021 року за ініціативи Алли ТКАЧ – консультантка Центру професійного розвитку педагогічних працівників Чернівецької міської ради, стала цікавою й корисною майстеркою для учителів-філологів Чернівецької міської територіальної громади. У заході в рамках підвищення кваліфікації взяли участь 33 учителі української мови та літератури й 18 учителів зарубіжної літератури, що буде засвідчено відповідними сертифікатами.
 

Цікаве фахове спілкування науковців, викладачів, учителів, студентів ініціювали:

01.11.2021 1

Методична панорама мала на меті донести до її учасників сутність інноваційної діяльності сучасного вчителя та презентувати набутий досвід колег закладів загальної середньої освіти Чернівців щодо участі в всеукраїнських освітніх проєктах «Інтелект України» й «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність» як результативних способів оновлення діяльності педагога.

Ще одна родзинка методичної панорами – колоборація, під час якої відбувся обмін досвідом учителів і викладачів вищих навчальних закладів. Із гостьовою доповіддю виступила Олена КУЛЬБАБСЬКА, професорка кафедри сучасної української мови Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Олена Валентинівна запросила присутніх вчителів-філологів до співпраці, до виформування професійної компетенції магістрантів спеціальності «Середня освіта (українська мова та література)». Доповідачка акцентувала увагу на пріоритетності й актуальності проблеми, винесеної на широке обговорення, адже, за словами професорки, удосконалюючи навички роботи з інноваційними технологіями, «ми разом робимо важливу справу – реформуємо мовно-літературну галузь»., готуємо учнів і студентів до майбутньої ефективної роботи в конкурентному середовищі. Окрім того, учасники заходу виявили готовність обговорити унікальність освітньо-професійної програми, затребуваність педагогів-філологів на регіональному ринку праці, умови для індивідуальної освітньої траєкторії , інтернаціоналізації діяльності на рівні викладачів і здобувачів освіти, проведення виробничої педагогічної практики тощо.

 30.12.2020 1  30.12.2020 2

Опрацювавши відповідні матеріали в Інтернет мережі, модераторка звернула увагу учасників заходу на основні аспекти, що дотичні до інноватики вчителя та викладача української мови та літератури.Розпочала онлайн-захід Алла ТКАЧ, яка у своєму виступі передовсім установила суть поняття «інноваційна педагогічна діяльність», що ґрунтується на осмисленні практичного педагогічного досвіду, орієнтована на зміну й розвиток освітнього процесу з метою досягнення вищих результатів, одержання нового знання, формування якісно іншої педагогічної практики. В основі такої діяльності педагогів лежить, звичайно, створення, утвердження, впровадження в практику роботи інновацій. 

1. Показники,  які визначають  готовність  педагога  до інноваційної діяльності:

усвідомлення вчителем потреби в запровадженні педагогічних інновацій у власній педагогічній практиці;
поінформованість про новітні педагогічні технології, знання новаторських методик роботи;
зорієнтованість на створення власних творчих завдань, методик, налаштованість на експериментальну діяльність;
готовність до подолання труднощів,  пов'язаних  зі змістом та організацією інноваційної діяльності;
володіння практичними навичками освоєння педагогічних інновацій та розроблення нових.

01.11.2021 2 2. Основні шляхи  оновлення педагогічної діяльності: 

✔ упровадження нових технологій навчання як результат інформальної освіти;
✔ вивчення педагогічного досвіду як джерела інноваційної діяльності;
✔ відвідування методичних заходів (семінари-практикуми, методичні фестивалі, панорами, педагогічні конференції, участь у Едкемп тощо);
✔ участь у експериментальній роботі;
 участь в освітніх проєктах різних рівнів тощо.
 

 3. Навчання по-новому. Технології, що відповідає ідеям НУШ: 

✔ технологія розвитку критичного мислення;
✔ інтерактивне навчання, зокрема проведення інтерактивного уроку з дотриманням його методики;
✔ технологія STEM-ОСВІТИ (STREAM-освіти).
 

Цікавими та змістовними були виступи спікерів онлайн-панорами:

Учителі української мови та літератури Чернівецького багатопрофільного ліцею № 4 Олександра КОЖУЛЕНКО, Олена ЛАКУСТА, Ольга РЯБА, зарубіжної літератури Тетяна ТОДОРІКО поділилися цінним досвідом як учасники всеукраїнського науково-педагогічного  проєкту «Інтелект України». Знані на Буковині та за її межами філологині зазначили, що робота в проєкті – це насправді методичний майданчик для побудови нового освітнього середовища й для учня, і для вчителя.
 
01.11.2021 4 
 Ірина ЧИФУРКО, керівник міського методичного об’єднання учителів української мови та літератури, учителька Чернівецької ЗОШ № 4, тренерка НУШ, розповіла учасникам онлайн-заходу  про всеукраїнський проєкт «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», у якому  бере участь 21 педагог закладів загальної середньої освіти Чернівців. Яна ПІНТЯК, учителька Чернівецької ЗОШ №11, тренерка НУШ, представила методичний арсенал від всеукраїнського проєкту «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність», що практично допомагає вчителю в його реалізації, надає йому багате навчально-методичне забезпечення й сприяє у формуванні інформаційно-цифрової грамотності учнів. Усі напрацювання за проєктом є у вільному доступі на сайті МОНУ, ними можуть скористатися всі зацікавленні в одержанні нового досвіду педагоги різнотипних навчальних закладів.
01.11.2021 5
 На етапі рефлексії учасники заходу мали змогу пройти невеличке анкетування (самоаналіз) для виявлення готовності до інноваційної діяльності, а саме: чи є в їхній педагогічній діяльності бар'єри, які гальмують упровадження новітніх методів, прийомів і технологій.
 
01.11.2021 7
 

Подальших успіхів на шляху впровадження концепції Нова українська школа, вельмишановані колеги!
Щоденної мотивації та креативних ідей у реалізації інноваційного підходу в навчанні української мови та літератури!

За матеріалами блогу Алли ТКАЧ:
Інноваційна діяльність сучасного вчителя 
https://allatkach.blogspot.com/2021/10/blog-post_31.html#more

Авторизуйтесь на сайті щоб мати можливість залишити коментар

ORCID: 0000-0002-1858-9269

ORCID (англ. Open Researcher and Contributor ID) — єдиний міжнародний реєстр учених для коректного цитування статей.

Researcher ID: C-2286-2017

ResearcherID – ідентифікатор ученого (дослідника), що дає змогу формувати список власних публікацій.

Google Scholar

Академія Google (англ. Google Scholar) - безкоштовна пошукова система за текстами наукових публікацій.

Cподобалась сторінка?

Close

Ви можете поділитись нею з друзями у соціальних мережах або надіслати посилання на неї у месенджери...