Усе так просто не проходить – в серці струночка бринить. Про Андріїв вечір спогад в нашім серці буде жить!
Найскладніше почати діяти, усе інше залежить тільки від наполегливості (Амелія Ергарт)
Просим всіх на наше свято –
Превелике, пребагате!
Від зірниці до зірниці
Хай лунають вечорниці!
За старих часів період із 01 по 20 грудня в народі називали «першою зимою». а з 21 по 31 – відзначали як «наступ корінної зими». І всіх цікавило питання: яким буде цьогорічний студень, мостовик, стужайло, вітрозим, зимник, лютовій, хмурень, мочавець, андрієць? Свої спостереження українці узагальнювали в народних прикметах, опертих на прогнози погоди:
Грудень землю грудить, хату студить.
Сніг у грудні глибокий — урожай високий.
.Заступи грудня дверима, а він тобі вікном влізе...
Але є ще одна перевірена часом прикмета:
якщо освітньо-дослідницький центр «МЕДІА&ВЧИТЕЛЬський кампус» кафедри української мови та літератури Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка розпочинає вервечку вебінарів з інфомедійної грамотності, перша й корінна зима може бути морозною, білосніжною або безсніжною, лютою, туманною, срібною, сивою, крижаною..., утім, вона однаково буде сонячною, іскристою, дзвінкою, веселою, незабутньою, рясною на зустрічі, по-товариськи теплою.
На щастя, не став для нас винятком і 2021 рік!
10 грудня під орудою доктора педагогічних наук, проф. Олени СЕМЕНОГ потужно стартували заходи нового грантового проєкту «МЕДІА&КАПСУЛИ». На ФБ-сторінці Олена Миколаївна написала: «МІСІЯ ЗДІЙСНЕННА! У нашій спільноті ми мріємо і діємо, щоб героїчна й оптимістична місія «Конкурентоздатний фахівець із високим рівнем м’яких навичок з основ інфомедійної грамотності» стала реальністю». На першому засіданні (13:00, платформа Zoom, понад 200 учасників) ТС «МЕДІА&ВЧИТЕЛЬ» презентували програму діяльності за грантом і підготовку навчально-методичних матеріалів для капсул «Медіаграмотність», «Критичне мислення», «Соціальна толерантність», «Стійкість до впливів, фактчекінг».
Потім охочі з усієї України, серед них науковці, журналісти, викладачі та студенти університетів і коледжів, учителі, учні, зацікавлені батьки, приєдналися до інфомедійних Андріївських вечорниць – майтер-класу «Журналісти й освітяни: простір коворкінгу». Викладачка Машинобудівного фахового коледжу СумДУ, доктор філософії Наталія ПОНОМАРЕНКО у співпраці з викладачкою Прилуцького педагогічного коледжу імені Івана Франка, доктором педагогічних наук Наталією ГРОНОЮ, застосувавши методологію IREX, вирішили «схрестити словесні мечі» у двобої ?, позмагатися в методичній вправності через презентацію медіавправ, завдань, роботу з онлайн-ресурсами.
Наталія Вікторівна ГРОНА з першої хвилини заінтригувала інформацією, що в близькому часі понад 60% найпопулярніших професій будуть пов'язані з віртуальною реальністю та космосом, а 99% робочих місць – з автоматизованим режимом. «Ми перебуваємо в розпалі цієї величезної зміни, що вплине на всі рівні суспільства» (Фейт Попкорн). Але не будемо песимістами: футурологи все ж переконані, що, усупереч сформованим стереотипам про заміну людської праці роботами, у перспективі однаково залишаться професії, пов'язані з діяльністю людини, її здатністю виражати почуття і емоції. Отож місія закладів освіти різних типів – підготувати учнів і студентів до опанування знань, умінь і навичок фахівців, за якими будуть полювати роботодавці та стейкхолдери в найближчому майбутньому.
В інтелектуальній та емоційній співпраці зі спікеркою від освітян ми обговорили актуальні проблеми сьогодення:
Що таке медіатекст і які його особливості.
Які види медіатекстів виокремлюють сучасні науковці.
Як ефективно й небезпечно працювати з медіатекстами на заняттях із філологічних дисциплін.
Чи можна використовувати фейсбук та інші популярні застосунки з навчальною метою.
Які види вправ і завдань будуть цікаві здобувачам освіти (наприклад, онлайн-екскурсія «Дорогами Прилуччини»).
«Справді, авторитет сучасного вчителя значною мірою залежить не від суми знань, якою він опанував, а які пріоритети визначив у своїй діяльності» (Наталія ГРОНА).
Наталія ПОНОМАРЕНКО, наша тренерка зі інфомедіаграмотності, додала позитивних емоцій у спілкуванні:
узагальнила правила цифрового листування, у т. ч. через цитування Тараса Шевченка, Ліни Костенко, Юрія Іздрика, Сергія Жадана, Василя Стуса й Василя Симоненка;
вдалася до бліц-опитування «Правила нететикету»,
провела психологічний тренінг «Як змінюються емоції користувача соціальних мереж унаслідок порівняння обробленої фотографії зі справжньою»,
запросила учасників сходин поворожити на калиті (Андріївські ж бо вечорниці!).
Без сумніву, шановні читачі, вас цікавить, хто ж здобув перемогу у запеклому двобої? Освітяни? Журналісти? Правильна відповідь така:
Це був НЕ БІЙ двох титанів! Ми, затамувавши подих, споглядали спів-ДІЮ, спів-ТВОРЧІСТЬ і спів-КРЕАТИВНІСТЬ титанів «сродної» праці! І не лише споглядали, а й долучалися до всіх активностей, практикувалися на різних освітніх платформах, накреслили свою траєкторію інфомедійного успіху!
Відкритий мікрофон ?
«В українському суспільстві вчителям заздрять хіба що через довгу відпустку.... Але ніхто не заздрить їм через роботу, бо працюють вони і в робочі дні, і у відпочинок .... Та ще й із купою дітей у голові .....
Хм, а знаєте я по-білому заздрю вчительській роботі, коли в освітянина сяють очі! Коли на вчительську майстерку приходять підтримати педагога її вихованці! Коли освітянка надихає своєю роботою на вдосконалення... Коли її робота – взірець! І таким учителем є філологиня Алла Баєва, яка сьогодні провела неперевершений воркшоп «Дебат-клуб "МЕДІА&УЧЕНЬ"!», – із захопленням написала на своїй ФБ-сторінці Natalia Ponomarenko. Її думку підтримав кожний, хто перейшов на третю Zoom-локацію сумчан і став учасником цікавезного майстер-класу.
Якщо використати лаконічні номінації, то я б назвала наше знайомство з учителем української мови та літератури КУ «Сумська гімназія №1» м. Суми Сумської області Аллою Василівною БАЄВОЮ так:
«Це зветься досвід, витримка і гарт» (Ліна Костенко).
Модераторка професійно й динамічно:
представила на загал концепцію дебатного клубу «МЕДІА&УЧЕНЬ», звернувши увагу на актуальність проєкту, його ідею, учасників, ресурси для досягнення мети й результатів навчання тощо;
звернула увагу Zoom-авдиторії на необхідність розрізнення фактів і суджень,;
актуалізувала знання про способи подання інформації на квазісторінках у соціальних мережах (наприклад, продемонструвала акаунт «Мавка», у якому бракувало відомостей про власника, розміщено незбіжні світлини про ту саму особу, додано коментарі лише від одного підписника).
Неймовірно цікавою була демонстрація вправ, що їх уже успішно апробовано на уроках словесності («Факт чи судження», «Досліджуємо інформацію про власника акаунту», «Соціальні мережі. Практикуй! Тренуйся!!», «Чек-лист», «Медіа&Шерлок», «Інформаційна бульбашка» (P.S. Шановна Алло Василівно, ми зауважили, що у Вашій презентації ще багато «інфомедійних капсул», окрім тих, про які йшлося на майстерці. Отож далі буде! ? З нетерпінням чекатимемо!).
Зрозуміло одне: за легкістю, професійним викладом матеріалу, за практичними родзинками прихована мозольна праця ВЧИТЕЛЯ-НОВАТОРА!
Відкритий мікрофон ?
Алла Баева: «Увесь тиждень був надзвичайно багатим на події, зустрічі, емоції, інколи відчувала крила й підносилася вгору, інколи брали сумніви, але вперто йшла вперед. Про що я? Про самореалізацію, спілкування й про важливість людей у нашому житті. Вчора була фінальна точка цього складного тижня, яка, о диво!, стала стартом для нових ідей. Я неймовірно радію тому, що в моєму житті з’явилися люди, які допомогли інакше подивитися на свою діяльність, на світ, які не просто пояснили-розтлумачили-показали, що таке медіаграмотність, а ще й надихнули, підтримали, повірили в мене! Дякую командам проєкту «Вивчай і розрізняй!» та команді грантового проєкту «Медіакапсули» – ви неймовірні!! Рухаємося далі! Попереду ще так багато цікавого))
Час промайнув непомітно.
Було НатхненноТворчоКреативноІнноваційно
Що залишилося у практичному кейсі кожного учасника інфомедійних вечорниць?
?усвідомлення важливості змін у мовно-літературній освітній галузі;
?потреба в поширенні методології IREX для формування у здобувачів освіт м’яких навичок критичного мислення з основ інфомедійної грамотності;
?переконання в необхідності організації системної роботи з виформування компетентностей інфомедійної грамотності (соціальна толерантність, стійкість до впливів, фактчекінг, інформаційна грамотність, цифрова безпека, візуальна грамотність, інноваційність, розвиток креативності);
?поцінування практичного досвіду вчителів і викладачів щодо впровадження інфомедійної грамотності в українських закладах освіти під час безпосередньої роботи в авдиторії, у гуртковій роботі та заходах позашкілля;
? методичні цікавинки;
? досвід організації онлайн-коворкінгу та вебінару.
А ще...
нові друзі
окриленість від спілкування з однодумцями
бажання творити й бути успішними
яскраві враження та емоції
святковий піднесений настрій
сертифікат учасника майстер-класу (прикметно, що його надіслали того самого дня!)
Щиро дякуємо натхненникам, організаторам і учасникам масштабного й велелюдного дійства
в рамках грантового проєкту «МЕДІА&КАПСУЛИ»!
Із цілого серця бажаємо,
Щоб родила щедро нива,
Щоб у хаті все, як слід,
Щоб довіку був щасливий
Медіарозумний рід!
Довідково
Проєкт «МЕДІА&КАПСУЛИ» є складником міжнародного проєкту «Learn to Discern in Schools - National Rollout // Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність національне розгортання», що його виконує Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) за підтримки Посольств США та Великої Британії, у партнерстві з Міністерством освіти і науки України та Академією Української преси.
Керівник проєкту – Олена СЕМЕНОГ, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри української мови та літератури Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка.
Регіональна координаторка IREX у Чернігівській та Сумській областях – Олександра РОЗУМІЄНКО.
Матеріал підготувала
доктор філол. наук, проф. Олена КУЛЬБАБСЬКА
(Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича).