Наука єднає: гостьова лекція для магістрантів Дніпровського національного університету імені О. Гончара
Справжні наукові школи не потребують жодної зовнішньої регламентації, успіх її діяльності цілком залежить від внутрішньої самоорганізації й
потенціалу її лідера та його однодумців (Володимир Євтух).
Останнім часом спостережено актуалізацію дискурсу про феномен «наукова школа». У Вікіпедії це термінопоняття визначають як «неформальний творчий колектив дослідників різних поколінь, об’єднаних загальною програмою та стилем дослідницької роботи, які діють під керівництвом визнаного лідера / лідерів». У цьому аспекті важливо пропагувати досвід виформування наукових шкіл, їхні наукові концепції та ідеї, здобутки та перспективи. Отож пропозиція Наталії ГОЛІКОВОЇ, доктора філологічних наук, професора кафедри української мови Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара щодо гостьової лекції про досягнення і перспективи синтаксичної наукової школи Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича для філологів-магістрантів була на часі й відразу мотивувала до підготовки й узагальнення фактичного матеріалу.
03 квітня 2023 року о 10:00 викладачі кафедри сучасної української мови ЧНУ – доктор філологічних наук, професор Олена КУЛЬБАБСЬКА та кандидат філологічних наук, доцент Наталія ШАТІЛОВА – зустрілися в онлайн-форматі зі студентами, які опановують навчальну дисципліну «Проблеми сучасної граматики як науки», і викладачами Університету, у назві якого закарбоване ім’я О. Т. Гончара – справжнього духовного батька української нації.
Науковиці прочитали бінарну лекцію, акцентувавши увагу добірного товариства на дефініції поняття «наукова школа», визначили критерії його ідентифікації, ознаки та функції; уяскравили характерні маркери Чернівецької синтаксичної школи, оприявнили здобутки вчених-граматистів Чернівецького університету в дослідженні різних аспектів українського синтаксису. У центрі наукового дискурсу перебували персоналії очільників наукової школи – проф. Іван ЧЕРЕДНИЧЕНКО, проф. Іларіон СЛИНЬКО та проф. Ніна ГУЙВАНЮК.
Магістрантам цікаво було дізнатися про їхній внесок у розвиток синтаксичної теорії, ознайомитися з монографічними працями та науковими статтями. Зокрема, Наталія Шатілова виклала концептуальні основи синтаксичного вчення професора І. І. Слинька, а з науковою спадщиною професора Н. В. Гуйванюк студентів познайомила Олена Кульбабська.
Доповіді мовознавиць доповнив відеоряд із багатьох світлин, що репрезентують наукові здобутки представників Чернівецької синтаксичної школи.