
Практичний кейс: Проєктні технології в роботі з філологічно обдарованими учнями в ЗЗСО
Школа – це майстерня, де виформовується думка юного покоління: треба міцно тримати її в руках, якщо не хочеш випустити з рук майбутнє (А. Барбюс)
МОДУЛЬ 2. ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ПІДХОДИ ДО ВИВЧЕННЯ
ПРОБЛЕМИ ОБДАРОВАНОСТІ ОСОБИСТОСТІ
Практичний кейс: Проєктні технології в роботі з філологічно обдарованими учнями в ЗЗСО
НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЄКТ (20 балів)
Завдання. Розробіть і презентуйте технологічну карту навчального проєкту
1. Складіть казку про те, як обставина хотіла дізнатися, кому ж вона ближчий родич: підмету чи присудку.
* * *
2. Підготуйте прес-анонс до відкриття в шкільній бібліотеці виставки «Багатогранна творчість Івана Франка – поета, прозаїка, драматурга, літературного критика, публіциста, перекладача».
* * *
3. Об’єднайтеся в групи й оберіть одне із запропонованих завдань для виконання. Підготуйтеся до захисту свого проекту перед аудиторією.
- Виконайте ескізи вітальних листівок із різноманітними формами звертань до осіб різного віку та професій. Поясніть структуру, граматичні особливості й стилістичні функції цих синтаксичних конструкцій.
- Розкажіть про життя і творчість улюбленого українського письменника, уживаючи вставлені конструкції. Поясніть, чим вони відрізняються від вставних, звертаючи увагу на структуру, місце в реченні та особливості виділення на письмі й в усному мовленні.
* * *
4. Доберіть інформацію для створення розділу в альманасі «Літературно-меморіальні музеї Чернівців», який уяскравлював би життєво-творчий шлях одного з буковинських письменників – Юрія Федьковича, Ольги Кобилянської або Михайла Івасюка.
* * *
5. Об’єднайтеся в групи. Підготуйте і проведіть у класі прес-конференцію на тему: «Дієприкметник і дієприслівник». Інформаційний привід прес-конференції – розповісти про дві специфічні форми дієслова.
ХІД ПІДГОТОВКИ
- оберіть для своєї групи одну з форм дієслова;
- підготуйте вступне слово вашої групи на прес-конференції, у якому поясніть, чому вирішили взяти участь у конкурсі, кого вважаєте основними конкурентами, розкажіть про особливості та роль обраної форми дієслова (форма виступу може бути довільною; важливо – зацікавити слухачів);
- сформулюйте 2–4 запитання до учасників іншої групи. До того ж не забудьте продумати, від імені якої газети, журналу чи телеканалу Ви ставите питання.
* * *
6. Об’єднайтеся в групи й складіть план, за яким розповідатимете про життя і літературну діяльність Івана Багряного «Не іменуй мене поетом...». Дайте відповіді на три запитання: хто він? який він? чого б я навчився в нього (І. Багряного)?, записуючи їх на аркуші паперу. Із найцікавіших відповідей складіть опорну схему «Іван Багряний (Іван Павлович Лозов’ягін)».
* * *
7. Об’єднайтеся в групи. Створіть рекламу синтаксичним синонімам – реченням, близьким за значеннями і співвідносним за структурою, продемонструйте її в класі. Форми презентації реклами можуть бути такими: інсценізація; словесний опис реклами на телебаченні; реклама, що звучить на радіо; реклама в часопису; комбінований рекламний проект тощо (11 клас; Стилістика складних речень).
* * *
8. Уявіть, що Вас запросили для участі в авторській радіопередачі Надії Бабич «Мова. Людина. Час». Формат зустрічі зі слухачами – прямий ефір. Підготуйте невеликий текст виступу (3–5 хв.) на тему: «Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову» (Л. Костенко). Узагальніть свій досвід ритора в пораднику «Мистецтво публічного виступу» (10–11 клас).
* * *
9. Проєкт «Роль діалектизмів у художній літературі». Укладіть тлумачний словничок діалектизмів, уживаних письменниками Буковини, з’ясуйте їхні стилістичні функції в канві тексту (художній текст за вибором). Проведіть засідання дискусійного клубу юних філологів на тему: «Чи потрібне нам збереження діалектів української мови?».
* * *
10. Об’єднайтеся в дві групи дослідників оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник»: одна досліджуватиме образ Федька, а інша – Толі. Укладіть питальник для порівняльної характеристики головних персонажів твору. Результати зіставлення образів узагальніть у таблиці. Підготуйте пам’ятку для однокласників «Правила дружньої поведінки» (6 клас).
* * *
11. Підготуйте і проведіть у класі уявне телевізійне шоу на одну з тем:
- Контакт, ще контакт, або Як удосконалити свої комунікативні навички.
- Мистецтво слухати, або Будьмо уважними до співрозмовника.
- А ось і я, або Чи готові ми до спілкування?
- До побачення, або Спілкування закінчено, спілкування продовжується.
Етапи підготовки проєкту
- Оберіть тему передачі шляхом опитування (анкетування, голосування).
- Об’єднайтеся в групи: авторська (режисерська) група, ведучі, кілька груп учасників або група учасників і група глядачів.
- Розподіліть обов’язки між групами. Наприклад, авторська група має продумати формат передачі, оформлення студії, скласти сценарій та тісно співпрацювати з ведучими. Група глядачів має продумати запитання до учасників та підготуватися до обговорення проблемних питань. Учасники повинні підготувати невеликі виступи тощо.
- Розподіліть обов’язки в групі, підготуйтеся до участі в проєкті. Для участі в проєкті можна запросити представників різних професій.
* * *
12. Об’єднайтеся в групи. Підготуйте тематичну рубрику на сайті вашого навчального закладу або електронну презентацію на тему «Синтаксис, пунктуація і стилістика».
На першому етапі роботи над проєктом обміркуйте, про що ви хотіли б розповісти, придумайте оригінальну назву, доберіть епіграф, сформуйте розділи тощо, а також розподіліть обов’язки в групі.
Теоретичні відомості радимо подавати стисло, оригінально, супроводжуючи їх цікавими схемами, малюнками. Більшу увагу зосередьте на прикладах, корисних порадах. Зокрема, на сайті чи на презентації можна помістити:
- опорні схеми, таблиці, малюнки;
- добірку крилатих висловів;
- уривки з художніх текстів як ілюстрації до синтаксичних норм;
- конкурсні завдання;
- тести для самоперевірки;
- «кумедні» речення з розмовного мовлення тощо.
* * *
13. Об’єднайтеся в групи, підготуйте колективний виступ-презентацію на одну з поданих тем з використанням мультимедійних засобів (або інших засобів для демонстрації ілюстрацій, таблиць, схем, діаграм тощо).
Пропоновані теми: «Бізнес-проєкт, який пропонується реалізувати у вашій місцевості», «Проєкт культурно-мистецького свята, яке пропонується провести у вашому регіоні, навчальному закладі тощо», «Проєкт з охорони довкілля, який доцільно реалізувати у вашій місцевості».
* * *
14. Граматичний брейн-ринг
- Уявіть, що учням вашого класу доручили організувати й провести мовознавчу телегру «Граматичний брейн-ринг» на тему «У світі орфографії та пунктуації».
- Визначте режисерську групу, ведучих, експертів-мовознавців, кілька команд гравців.
- Обов’язки режисерської групи: розробка правил гри, підготовка оголошення про гру, облаштування студії, підготовка музичних пауз (хвилинок-цікавинок), виготовлення дипломів, вирішення організаційних питань тощо.
- Обов’язки експертів-мовознавців: підготовка пакета завдань для учасників гри (25-30 запитань), визначення правильності відповідей у ході гри.
- Обов’язки гравців: добре опрацювати тему.
- Проведіть гру у вільний від уроків час. Запросіть глядачів (учителів, класного керівника, батьків, учнів інших класів).
* * *
15. Об’єднайтеся в групи. Підготуйте випуск стінної або електронної газети (журналу) одного з напрямків: суспільно-політичного, науково-популярного, пізнавально-розважального, культурологічного, спортивного.
- На першому етапі роботи над проєктом обміркуйте, про що ви хотіли б розповісти у своїй газеті, придумайте їй назву, доберіть епіграф, рубрики тощо, а також розподіліть обов’язки в групі. Зверніть увагу на те, щоб у вашому виданні були вміщені матеріали різних жанрів, зокрема замітка, стаття, нарис тощо. Доберіть відповідний ілюстративний матеріал.
* * *
16. Об’єднайтеся в групи по 3-5 осіб. Підготуйте одне із запропонованих нижче дійств на тему «Хто тут головний? за матеріалами розділу «Словосполучення і речення. Головні та другорядні члени речення». Мета проєкту: узагальнити знання з визначеної теми. Підготуйтеся до захисту проєкту (5-10 хвилин) за поданим планом:
План захисту проєкту гри
- Представлення групи, яка готувала проєкт.
- Обґрунтування корисності й доцільності проєкту для вивчення відповідної теми.
- Демонстрація проєкту.
- Відповіді на запитання представників інших груп.
Види дійств
- Виступ команди Клубу веселих і кмітливих.
- Інсценізація пісні, казки, оповідання.
- Шоу-програма.
- Показ модного одягу.
- Театралізоване дійство.
* * *
17. Об’єднайтеся в групи. Підготуйте і проведіть у класі прес-конференцію на тему «Односкладні речення. Неповні речення». Мета прес-конференції – поінформувати про різні види речень.
Хід підготовки
- оберіть для своєї групи вид односкладного речення;
- підготуйте вступне слово вашої групи на прес-конференції, у якому поясніть, чому вирішили взяти участь у конкурсі, кого вважаєте своїми основними конкурентами, розкажіть про особливості та роль вашого виду речень (форма виступу може бути довільною; важливо зацікавити слухачів);
- підготуйте 2–4 запитання до учасників інших груп щодо їхніх видів речень. При цьому не забудьте продумати, від імені якої газети, журналу чи телеканалу ви ставитимете запитання.
Хід прес-конференції
- Вступне слово групи (до 5-ти хвилин).
- Відповіді на запитання журналістів.
* * *
18. Об’єднайтеся в групи. Створіть рекламу однорідних членів речення, продемонструйте її в класі.
Форми презентації реклами можуть бути такими: інсценізація; словесний опис реклами телебаченні; реклама, яка звучить на радіо; реклама в журналі; комбінований рекламний проеєт тощо.
Поради щодо роботи над проєктом
- Не забудьте «покликати» на допомогу творчу уяву, оригінальність, увагу до найдрібнішої деталі мовознавчої теми, логічне мислення й асоціації.
- Чітко продумайте мету, адресата, вид реклами.
- Не забувайте, що в рекламі кожне слово має особливе значення.
Показ рекламних проєктів можна провести як конкурс. Обрати журі, яке присвоїть кожному проєкту одне зі звань: найоригінальніший, найаргументованіший, найсмішніший, найяскравіший тощо.
* * *
19. Об’єднайтеся в групи й оберіть для виконання одне із запропонованих завдань. Підготуйтеся до захисту свого проєкту перед аудиторією.
- Дослідіть, які форми звертань і з якою метою використано в поезіях Т. Шевченка, І. Франка чи Лесі Українки.
- Підготуйте ескізи вітальних листівок з різноманітними формами звертань.
- Доберіть форми звертань до осіб, у яких беруть інтерв’ю, зважаючи на їхній вік та професію. Інсценізуйте фрагменти кількох інтерв’ю з особами різного віку та професій.
* * *
20. Об’єднайтеся в групи по 3-5 осіб. Створіть проєкт власної гри (лото, вікторина, брейн-ринг, комп’ютерна гра, гра з м’ячем тощо) на тему «Відокремлені члени речення». Мета гри: узагальнити знання з визначеної теми. Підготуйтеся до захисту проєкту (5 хвилин) за поданим планом.
План захисту проєкту гри
- Назва гри, її мета, на кого зорієнтована.
- Обґрунтування корисності й доцільності вашої гри для вивчення відповідної теми.
- Правила гри (тривалість, кількість учасників тощо).
- Демонстрація гри чи її частини.
- Відповіді на запитання представників інших груп.
За одним із проєктів проведіть гру.
* * *
21. Уявіть себе:
- ведучим ранкових новин;
- ведучим популярного ігрового шоу;
- ведучим вечірнього випуску новин;
- ведучим прогнозу погоди;
- коментатором футбольного матчу.
Об’єднайтеся в групи (2-5 осіб) відповідно до обраних «ролей».
Підготуйте групою виступ (на 3-4 хвилини) і проведіть уявну телевізійну програму в класі, використавши шанобливі форми звертань до глядачів, оригінальні етикетні мовленнєві формули привітання, прощання, вибачення, подяки, а також невербальні засоби спілкування.
Визначте, яка група найкраще впоралася із завданням.
* * *
22. Об’єднайтеся в групи. Створіть рекламу норм української літературної вимови.
Мета реклами: спонукати носіїв мови дотримуватися норм української літературної вимови.
Поради щодо роботи над проєктом
- Окресліть матеріал, який стане предметом вашої реклами (тема чи її окремий фрагмент).
- Чітко визначте, на яку цільову аудиторію розрахована ваша реклама та якого результату ви очікуєте.
- Продумайте форму реклами (реклама на телебаченні, радіо, біг-борді, удрукованих засобах масової інформації тощо), її тривалість (обсяг).
- Зверніть увагу, що в рекламі кожне слово, дія чи зображення має велике значення.
- Телевізійну рекламу можна інсценізувати або підготувати її словесний опис.
* * *
23. Проведіть у класі круглий стіл на тему «Географічні назви нашого краю». Для цього об’єднайтеся в групи і підготуйте невеликі повідомлення про похідні географічні назви вашого населеного пункту, району чи області (назви сіл, міст, мікрорайонів, кутків, вулиць, рік, гір, лісів, парків, урочищ). Зверніть увагу, що йдеться лише про ті назви, які утворені певним способом словотворення, є похідними від інших слів. Також можна підготувати відповідні фотоматеріали, карти, запросити старожилів, музейних працівників, істориків.
План підготовки повідомлення
- Обрати географічну назву (кілька назв), про яку ви готуватимете повідомлення.
- Поцікавитися у старожилів, краєзнавців, учителів, знайомих, що їм відомо про цю назву. Скористатися відповідною довідковою літературою. З’ясувати, у який час могла виникнути назва і хто її міг дати.
- Визначити, від якого слова походить назва, вказати спосіб словотворення та морфеми.
- Якщо у вас з'явилася власна гіпотеза походження назви, спробувати її довести.
* * *
24. Об’єднайтеся в групи. Підготуйте стінну газету на тему «У світі лексикології та фразеології». На першому етапі роботи над проєктом обміркуйте, про що ви хотіли б розповісти у своїй газеті, придумайте їй назву, доберіть епіграф, рубрики тощо, а також розподіліть обов’язки в групі.
* * *
25. Об'єднайтеся в групи Виконайте подане завдання.
Складіть етюд (прозовий або віршовий) у художньому стилі, використавши слова тільки однієї обраної вашою групою частини мови. Домовтеся заздалегідь, щоб частини мови не повторювалися в різних групах. Прочитайте етюди в класі. Які з них вам сподобалися найбільше?
З р а з о к . Моя яблунька
Побачив. Зрадів. Купив. Приніс. Викопав. Посадив. Полив. Доглядаю. Чекаю. Зацвіла. Милуюся. Достигли. Пригощаю.
* * *
26. Граматичний брейн-ринг
Уявіть, що учням вашого класу доручили організувати й провести телегру «Граматичний брейн-ринг» на тему «Пунктуація та орфографія».
Визначте режисерську групу, ведучих, експертів-мовознавців, кілька команд гравців.
Обов'язки режисерської групи: розробка правил гри, підготовка оголошення про гру, облаштування студії, підготовка музичних пауз (хвилинок-цікавинок), виготовлення дипломів, вирішення організаційних питань тощо.
Обов'язки експертів-мовознавців: підготовка пакету завдань для учасників гри (25-30 запитань), визначення правильності відповідей у ході гри.
Обов'язки гравців: добре опрацювати граматичну тему.
* * *
27. Проведіть у класі спільно з батьками вечір-диспут на одну з поданих тем: а) «Коли людина стає дорослою?»; б) «Чи потрібно завжди говорити правду?»; в) «Що важливіше: ким бути чи яким бути?».
Поділіться на дві групи: батьки і діти. Підготуйте виступ, у якому чітко висловіть свою точку зору. На початку виступу, скориставшись довідниковою літературою, дайте визначення ключовим поняттям, про які ви будете говорити (наприклад, дорослість, правда, брехня тощо).
Доберіть аргументи (докази) з художньої літератури, життєвого досвіду, історії, за допомогою яких ви могли б підсилити та довести власну точку зору чи спростувати точку зору опонентів.
Продумайте заздалегідь короткий виступ, який ви могли б виголосити наприкінці зустрічі.
* * *
28. Уявіть, що вас запросили взяти участь у міжнародному молодіжному форумі «Історія мови – історія народу».
Об’єднайтеся у групи (по 3-5 осіб) і виконайте один із запропонованих нижче проєктів, за допомогою якого можна було б донести до міжнародної спільноти інформацію про розвиток української мови в цілому чи в окремі періоди історії народу. Підготуйтеся до захисту свого проєкту.
Види проєктів:
1) усний виступ, у якому беруть участь кілька осіб;
2) теле- чи радіопередача;
3) інсценізація;
4) наочність (альбом, буклет, плакат, карта-схема тощо);
5) пресконференція.
* * *
29. Проєкт «Портфоліо» ( з англ. Portfolio – портфель, папка для документів) – це набір документів, зразків робіт, фотографій, що дають уявлення про запропоновані послуги чи можливості спеціаліста. Завдяки портфоліо можна навіть заочно зробити висновки про ваш професіоналізм, досвід роботи. Основне завдання портфоліо – створити позитивне враження про вас. Велику роль відіграють відгуки про вашу роботу, звертається особлива увага на грамотність.
Створіть портфоліо «Творчий звіт про мої / наші досягнення». Намагайтеся висвітлити основні досягнення зі спецкурсу «Основи журналістики» (8 клас). Покажіть зразки більш вдалих творчих робіт, проілюструйте портфоліо.
Не бійтесь експериментувати, не соромтесь говорити про свої досягнення.
* * *
30. Проєкт «Мережевий синтаксис, або Кому підкоряються вершини» для учнів 11 класу. Розробіть довготривалий веб-квест для підготовки випускників до ЗНО, що охоплював би три етапи: І-ий етап – теоретичний; ІІ-ий етап – творчий і ІІІ-ій етап – тренувальний (розв’язування тестових завдань).
Шановні магістранти!
Готуючи до захисту навчальні проєкти за запропонованими вище темами, ознайомтеся з відеозаписами виконання аналогічного завдання учасниками обласного конкурсного змагання «Учитель року-2018».
Режим доступу: http://oblosvita.com/video-galereya/25267-uchitel-roku-2018-navchalniy-proekt-ukrayinska-mova.html
* * *
Про специфіку виконання інших завдань Ви дізнаєтеся з матеріалу сайту за покликанням:
https://kulbabska.com/news/aktualni-novyny/189-uchitel-roku-2018-vseukrajinsku-konkursnu-traektoriyu-okresleno
Бажаю творчої наснаги!
Практичне заняття підготувала
проф. Олена КУЛЬБАБСЬКА
(Чернівецький національний університет
імені Юрія Федьковича)