ЩО? ДЕ? КОЛИ? Виробнича практика магістрантів спец. «Середня освіта (українська мова та література)»
Теорія без практики – це рюкзак із підручниками з техніки плавання за плечима потопельника (Англійська мудрість)
Дванадцятого серпня 2024 року на філологічному факультеті Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича успішно стартувала асистентська та педагогічна практики. У настановних зборах (у режимі онлайн) взяли участь майбутні випускники, які навчаються за однією з двох спеціальностей – «Середня освіта (українська мова та література)» і «Філологія (українська мова та література)», гаранти освітніх програм, заступник декана з навчально-методичної роботи Олександр ПОПОВИЧ, наукові керівники практики – викладачі всіх випускових кафедр філфаку.
Модераторка заходу, кандидат філологічних наук, доцент кафедри сучасної української мови Оксана МАКСИМ’ЮК, вичерпно поінформувала присутніх про специфіку проходження практики, критерії оцінювання, процедуру захисту тощо.
А що треба мати на оці магістрантам і магістранткам ІІ курсу? З’ясуймо разом!
Сучасні реалії підготовки філологів та специфіка ринку праці істотно підвищують рівень вимог до майбутніх фахівців, а також змінюють зміст і структуру завдань, які магістрант/магістрантка повинні вміти розв’язувати самостійно.
Відповідно до основних положень Закону України «Про вищу освіту» гуманізувати діяльність майбутнього спеціаліста – означає закцентувати на формуванні не лише професійних здібностей, а й духовного світу майбутнього фахівця, його морально-етичних якостей, таких, як гуманність, відповідальність, толерантність тощо. У цьому аспекті важливу роль відіграють навчальна, виробнича та асистентська практики, що спрямовані на:
- оволодіння магістрантами різноманітними видами професійної діяльності;
- самопізнання в різних професійних ролях;
- самовдосконалення у професійній майстерності.
Актуально! До записника практикантів
Коли вже зачепили сі питання... (Леся Українка)
У ЯКИХ ЗАКЛАДАХ МАГІСТРАНТИ-ФІЛОЛОГИ ПРОХОДИТИМУТЬ АСИСТЕНТСЬКУ Й
ПЕДАГОГІЧНУ (ШКІЛЬНУ) ПРАКТИКИ В 2024–2025 Н.Р.?
Базу для проходження педагогічної практики зазначено в наказі ректора Чернівецького національного університету
ЯКИЙ ЗМІСТ СИЛАБУСУ З АСИСТЕНТСЬКОЇ ТА ВИРОБНИЧОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИК
ДЛЯ МАГІСТРАНТІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ «Середня освіта (українська мова та література)»?
Ознайомитися із силабусом можна нижче::
ЯКИЙ ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ МАГІСТРАНТА-ФІЛОЛОГА ПІД ЧАС НАВЧАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ?
Ознайомлення з організацією навчальної, організаційно-методичної та наукової роботи випускової кафедри / ЗЗСО.
Заповнення «Індивідуального плану…».
Виконання функцій викладача / учителя української мови та літератури:
підготовка та проведення лекцій і практичних занять студентів (асистентська практика);
підготовка уроків з української мови та літератури в ЗЗСО;
позаавдиторна / позакласна навчально-виховна робота на філологічному факультеті / ЗЗСО.тощо.
Підготовка лінгводидактичного матеріалу, застосування різноманітних засобів навчання, зокрема мультимедійних, постерів.
Відвідування (онлайн / офлайн) занять / уроків досвідчених викладачів випускових кафедр факультету / учителів-філологів, а також інших практикантів.
Участь у виробничих нарадах, засіданнях кафедри / факультету й науково-методичного семінару.
Апробація в студентській / учнівській авдиторії результатів дипломного дослідження.
Ознайомлення з обов’язками наставника (куратора) академгрупи / класного керівника.
Підготовка психолого-педагогічної характеристики 1 студента / студентки й 1 учня / учениці.
Підготовка психолого-педагогічної характеристики класу.
Участь у підготовці та проведенні конкурсів та олімпіад з української мови й літератури, заходів виховного спрямування.
Щоденна фіксація результатів поточної роботи.
Підготовка звіту про проходження асистентської / педагогічної практики, узагальнення та підбиття підсумків проведеної роботи.
Подання грамотно оформлених документів про проходження практик для перевірки керівником практики й зберігання на кафедрі.
РЕЧЕНЕЦЬ ПРОХОДЖЕННЯ НАВЧАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ МАГІСТРАНТІВ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ
За чинним навчальним планом філологічного факультету виробнича практика магістрантів предметної спеціальності «Магістр середньої освіти (українська мова та література)» охоплює три етапи. Тривалість перших двох – 4 тижні.
Денна й заочна форми навчання:
І етап – асистентська практика (бази практики – випускові кафедри; термін проходження – з 12.08.2024 по 12.09.2024 рр.);
ІІ етап – виробнича педагогічна практика (бази практики – заклади загальної середньої освіти: за місцем проживання або працевлаштування магістранта / магістрантки, або в Чернівцях; термін проходження – з 13.09.2024 по 13.10.2024 р. ).
ІІІ етап – онлайн-захист і оцінювання результатів обох практик, подання необхідних матеріалів (в електронному й паперовому варіантах) на випускову кафедру для перевірки керівника практики – орієнтовно з 15 по 18 жовтня 2024 р.
ХТО КЕРУЄ НАВЧАЛЬНОЮ ПРАКТИКОЮ МАГІСТРАНТІВ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ НА КАФЕДРІ СУЧАСНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ?
За організацію всіх видів практик на філологічному факультеті Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відповідає доцент кафедри сучасної української мови Оксана МАКСИМ’ЮК.
Згідно з наказом ректора ЧНУ проф. Руслана БІЛОСКУРСЬКОГО виробничою практикою магістрантів предметної спеціальності 014.01 – «Середня освіта (українська мова та література)» денної та заочної форм навчання кафедри сучасної української мови керує професор Олена КУЛЬБАБСЬКА.
Під час проходження педагогічної практики в ЗЗСО дирекція відповідних закладів призначає кожному магістрантові / магістрантці керівника від бази практики – учителя української мови та літератури.
ЩО ТАКЕ «АСИСТЕНТСЬКА ПРАКТИКА МАГІСТРАНТІВ»?
Асистентська практика – важливий складник системи професійної підготовки майбутніх викладачів закладів вищої освіти України (далі – ЗВО) різних рівнів акредитації. Вона виконує провідну роль у формуванні освічених фахівців-філологів, є органічною частиною навчально-виховного процесу, забезпечуючи поєднання теоретичної підготовки з практичною діяльністю у ЗВО. Асистентська практика (на кафедрі) та педагогічна практика в закладах загальної середньої освіти студентів ІІ-го освітнього рівня «Магістр середньої освіти (українська мова та література)» є завершальним етапом у підготовці їх до педагогічної праці. Вона діагностує загальний рівень фахової, психолого-педагогічної та методичної компетентностей і зумовлює остаточне професійне самовизначення майбутнього педагога-філолога.
ЯКА МЕТА АСИСТЕНТСЬКОЇ ПРАКТИКИ?
Мета асистентської практики – формування готовності магістрів до викладацької діяльності у ЗВО та закладах фахової передвищої освіти, зокрема:
поглиблення знань студентів із питань організації та форм провадження освітнього процесу в сучасних умовах, його наукового, навчально-методичного та нормативного забезпечення;
оволодіння системою професійних умінь у процесі проведення навчальної, виховної та дослідницької діяльності в різних типах вищих навчальних закладів (опрацювання наукових та інформаційних джерел при підготовці занять, застосування активних методик викладання професійно-орієнтованих дисциплін відповідного фахового напряму);
виформування вмінь застосовувати теоретичні знання з фундаментальних лінгвістичних дисциплін, психолого-педагогічних наук і методики навчання української мови в практичній діяльності викладача, створення умов для усвідомлення професійної значущості цих знань, виховання в магістрантів потреби самовдосконалення, розширення своєї професійної компетенції;
розвиток творчої ініціативи, реалізація особистісного творчого потенціалу випускників магістратури;
удосконалення дослідницьких компетентностей у конкретній професійній діяльності.
ЯКИЙ КОНКРЕТНИЙ ОБСЯГ НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОЇ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ РОБОТИ МАГІСТРАНТА
ПІД ЧАС АСИСТЕНТСЬКОЇ ПРАКТИКИ?
Окрім індивідуального щоденного планування методичної, наукової та організаційної роботи, усі магістранти / магістрантки спеціальності 014.01 «Середня освіта (українська мова та література)» денної та заочної форм навчання мають провести в режимі онлайн / офлайн (з огляду на епідемічну ситуацію в регіоні, воєнного стану):
5 пробних лекцій і практичних занять (із відповідною фіксацією в «Щоденнику асистентської практики»);
1 залікову лекцію, оформивши розгорнутий план-конспект у форматі А 4 для перевірки керівником практики та підготувавши мультимедійну презентацію (файл із презентацією надіслати на корпоративну пошту Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.);
1 залікове практичне заняття / бакалаврський семінар, оформивши розгорнутий план-конспект у форматі А 4 для перевірки керівником практики та підготувавши мультимедійну презентацію та світлини/скріншоти екрану;
NOTA BENE!
На заліковій лекції та практичному занятті мають бути присутніми (за змогою) керівник практики й інші магістранти групи. Після проведення залікових занять триває обговорення побаченого, оцінювання науково-методичного рівня лекції / практичного заняття.
Відгуки про залікові заходи магістранти нотують у «ЩОДЕННИКУ АСИСТЕНТСЬКОЇ ПРАКТИКИ» (див. ПДФ-файл нижче).
ЩОДЕННИК АСИСТЕНТСЬКОЇ ПРАКТИКИ
1 виховний захід в академічній групі, у якій упродовж практики магістрант виконуватиме обов’язки наставника (куратора). Розгорнутий сценарій виховного заходу також треба подати в друкованому вигляді керівникові практики для перевірки. Документ увиразнити світлинами/скріншоти екрану, які теж надіслати на корпоративну пошту керівника;
5 лекцій і 5 практичних занять – у плані взаємовідвідування одногрупників/одногрупниць (із відповідною фіксацією відгуків у Щоденнику практики);
аналіз 3-ох відвіданих лекцій / практичних занять, проведених викладачами кафедри/факультету або одногрупниками/одногрупницями;
1 психолого-педагогічна характеристика академічної групи факультету, у якій магістрант/магістрантка виконуватимуть обов’язки куратора;
1 психолого-педагогічна характеристика студента / студентки цієї групи.
ЯКИЙ КОНКРЕТНИЙ ОБСЯГ НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОЇ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ РОБОТИ МАГІСТРАНТА
ПІД ЧАС ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ В ЗЗСО?
5 пробних уроків з української мови та 5 – з української літератури (із відповідною фіксацією в ЩОДЕННИКУ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ та підписом керівника від бази практики);
1 заліковий урок з української мови (традиційного формату) та 1 – нетрадиційний, з використанням інтерактивних технологій, оформивши розгорнутий план-конспект у форматі А 4, мультимедійну презентацію або ін. дидактичний матеріал для перевірки керівником практики. NOTA BENE! Конспект має оцінити й підписати керівник від бази практики (учитель української мови та літератури);
1 заліковий урок з української літератури (традиційного формату) та 1 – нетрадиційний, з використанням інтерактивних технологій, оформивши розгорнутий план-конспект у форматі А 4, та підготувавши мультимедійну презентацію для перевірки керівником практики. NOTA BENE! Конспект має оцінити й підписати керівник від бази практики (учитель української мови та літератури);
1 виховний захід в класі, у якому впродовж ІІ-го етапу практики магістрант виконуватиме обов’язки класного керівника. Розгорнутий сценарій виховного заходу, презентацію, світлини також треба подати в друкованому вигляді керівникові практики для перевірки;
5–8 уроків з української мови та літератури або інших шкільних предметів – під час взаємовідвідування вчителів або одногрупників (із відповідною фіксацією відгуків у Щоденнику педагогічної практики).
1 психолого-педагогічна характеристика класу.
1 психолого-педагогічна характеристика учня / учениці.
ЯКІ ДОКУМЕНТИ НЕОБХІДНО ПОДАТИ МАГІСТРАНТОВІ НА КАФЕДРУ ПІСЛЯ ПРОХОДЖЕННЯ ПРАКТИК?
Документи, які відбивають особливості й РЕЗУЛЬТАТИ ПРОХОДЖЕННЯ АСИСТЕНТСЬКОЇ ПРАКТИКИ (на кафедрі):
1. ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ПЛАН РОБОТИ МАГІСТРАНТА під час асистентської практики (з помітками про виконання кожного виду роботи та оцінкою за підписом методиста або викладача-консультанта).
2. ЩОДЕННИК-ЗВІТ ІЗ АСИСТЕНТСЬКОЇ ПРАКТИКИ – основний документ, що стисло відображає всю роботу магістранта у відповідному ЗВО й демонструє поетапне формування його педагогічного досвіду, професійну адаптацію майбутнього фахівця та здатність до самостійної науково-педагогічної діяльності.
NOTA BENE!
Поточні записи в щоденнику магістрант зобов’язаний робити в кінці кожного робочого дня.
За змістом нотатки в щоденнику – виклад виконаних практикантом різних видів педагогічної роботи, коротко прокоментованих із позицій методики, педагогіки та психології.
Магістрант зобов’язаний упродовж усього періоду практики завжди мати щоденник при собі й надавати його керівникам практики для поточного та підсумкового контролю, для фіксації принагідних зауважень, побажань і оцінювання досягнутих результатів.
Наприкінці практики студент заповнює в щоденнику розділ «Звіт про проходження асистентської практики», а керівники практики від кафедри характеризують основні досягнення магістранта як викладача української мови та літератури, обґрунтовують остаточні оцінки.
3. РОЗГОРНУТИЙ ПЛАН-КОНСПЕКТ ЗАЛІКОВОЇ ЛЕКЦІЇ (зі зразками дидактичного та наочного матеріалу).
4. РОЗГОРНУТИЙ ПЛАН-КОНСПЕКТ ЗАЛІКОВОГО ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ (зі зразками дидактичного та наочного матеріалу).
5. РОЗГОРНУТИЙ СЦЕНАРІЙ ВИХОВНОГО ЗАХОДУ, проведеного в академгрупі.
6. АНАЛІЗ ТРЬОХ ВІДВІДАНИХ ЗАНЯТЬ (лекції та практичного) Й ОДНОГО ПОЗААУДИТОРНОГО ЗАХОДУ.
7. ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ГРУПИ СТУДЕНТІВ.
8. НАУКОВУ ДОПОВІДЬ, виголошену під час відеоконференції, круглого столу, семінару з актуальних проблем лінгводидактики.
9. ЗВІТ про результати проходження асистентської практики (друкований і електронний).
Документи, які відбивають особливості й РЕЗУЛЬТАТИ ПРОХОДЖЕННЯ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ (у ЗЗСО):
1. ЩОДЕННИК-ЗВІТ ІЗ ПЕДАГОГІЧНОЇ ПРАКТИКИ, який стисло відображає всю роботу магістранта у відповідному ЗЗСО й репрезентує поетапне формування його фахових компетентностей.
2. РОЗГОРНУТИЙ ПЛАН-КОНСПЕКТ ЗАЛІКОВОГО УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ.
3. РОЗГОРНУТИЙ ПЛАН-КОНСПЕКТ ЗАЛІКОВОГО УРОКУ З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ.
4. РОЗГОРНУТИЙ СЦЕНАРІЙ ВИХОВНОГО ЗАХОДУ, проведеного в класі, у якому практикант виконував обов’язки класного керівника.
5. ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА КЛАСУ.
6. ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА УЧНЯ / УЧЕНИЦІ.
7. ХАРАКТЕРИСТИКА МАГІСТРАНТА ТА ОЦІНКА ЙОГО НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНОЇ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ РОБОТИ В ЗЗСО. NOTA BENE! Цей документ має підписати директор навчального закладу, учитель-керівник педагогічної практики від закладу загальної середньої освіти. До того ж характеристика має бути засвідчена «мокрою» печаткою ЗЗСО.
8. ЗВІТ про результати проходження педагогічної практики (друкований і електронний).
У будь-якій справі, у якій прагнеш досягти життєвого успіху, Ти повинен щосили практикуватися!
Наполегливості й наснаги Тобі, Магістранте й Магістрантко!
Матеріали підготувала
професор кафедри сучасної української мови
Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича,
керівник практики
Олена КУЛЬБАБСЬКА