Готуючись до заліку з курсу «Форми й методи роботи з філологічно обдарованими учнями в ЗЗСО»

Якщо ви працюєте над реалізацією окреслених цілей, то вони працюватимуть на ваш успіх (Д. Рон)

ПЕРЕЛІК ЗАПИТАНЬ І ЗАВДАНЬ ДО ЗАЛІКУ

з навчальної дисципліни «Форми й методи роботи з філологічно обдарованими учнями в ЗЗСО»
для магістрантів, які навчаються за:

              Освітньо-професійною програмою         014 «Українська мова та література (Середня освіта)»

   Галузь знань             01 Освіта / Педагогіка 

                                                     Рівень вищої освіти     другий магістерський                                               

Запитання і завдання для самопідготовки до заліку

1.

Дайте визначення ключовим термінопоняттям навчальної дисципліни «здатність», «здібність», «обдарованість», «талант», «геніальність»..

2.

Поясніть, чому організація системної роботи з обдарованими учнями/ученицями в ЗЗСО та закладах позашкільної освіти є комплексною проблемою.

3.

Узагальніть, у яких нормативно-правових документах регламентовано принципи й перспективи роботи з обдарованими учнями/ученицями. Схарактеризуйте один із них (на вибір).

4.

Проаналізуйте, у чому особливості навчання та виховання обдарованих школярів/школярок у сучасних вітчизняній та зарубіжній системах освіти.

5.

Розкрийте концептуальні підходи до проблеми розвитку обдарованої особистості в психолого-педагогічній літературі.

6.

Назвіть і схарактеризуйте основні характерні риси обдарованих учнів/учениць.

7.

Охарактеризуйте інтелектуальний, академічний, художній, креативний, лідерський, спортивний типи обдарованості учнів/учениць.

8.

Розкрийте основні підходи до діагностики учнівської обдарованості.

9.

Визначте поняття «метод навчання». Обґрунтуйте чинники, що зумовлюють вибір методу для роботи з філологічно обдарованими учнями/ученицями в ЗЗСО та закладах позашкільної освіти.

10.

Поясніть, як корелюють базові дидактичні поняття «технологія», «метод» і «прийом» навчання української мови та літератури? Наведіть приклади.

11.

Обґрунтуйте, чому в сучасній теорії надають перевагу активним (інтерактивним) методам роботи з філологічно обдарованими учнями/ученицями. Наведіть приклади ефективності таких методів.

12.

Схарактеризуйте найпоширеніші види активних методів роботи з філологічно обдарованими учнями/ученицями.

13.

Визначте й проаналізуйте засоби роботи з філологічно обдарованими учнями/ученицями. Наведіть приклади ефективності сучасних засобів.

14.

Поясніть, як впливає на підвищення ефективності кожного з методів роботи з філологічно обдарованими учнями/ученицями продумане використання мультимедійних засобів. Наведіть приклади.

15.

Назвіть і схарактеризуйте основні форми організації роботи з філологічно обдарованими учнями/ученицями. Схарактеризуйте одну з форм роботи детальніше.

16.

Проаналізуйте, яке значення має самостійна та індивідуальна робота з філологічно обдарованими учнями/ученицями. Наведіть приклади.

17.

Назвіть основні чинники стимулювання та спрямування самостійної роботи філологічно обдарованих учнів/учениць. Схарактеризуйте один-два з них детальніше.

18.

Узагальніть, як під час написання науково-дослідної роботи філологічно обдарований учень/учениця може зреалізовувати принцип академічної свободи. Наведіть приклади.

19.

Проаналізуйте особливості й результати Вашої участі в колоквіумах, тренінгах, майстер-класах, вебінарах, воркшопах із актуальних проблем роботи з філологічно обдарованими учнями/ученицями Поясніть, у чому полягає специфіка таких інтерактивних форм навчання. Наведіть приклади.

20.

Витлумачте концептуальне термінопоняття «діяльнісний підхід»? Назвіть його особливості. Наведіть приклади діяльнісного підходу в роботі з філологічно обдарованими учнями/ученицями.

21.

Дайте визначення понять «Всеукраїнська учнівська олімпіада з базових предметів», «інтелектуальний марафон» та «інтелектуальна гра». Узагальніть роль кожної форми роботи з філологічно обдарованими учнями/ученицями.

22.

Назвіть мету, завдання та схарактеризуйте особливості організації та проведення олімпіад з української мови та літератури, інтелектуальних марафонів та інтелектуальних ігор (за відповідними нормативно-правовими джерелами).

23.

Узагальніть навчально-методичні рекомендації щодо виконання завдань з української мови та літератури під час Усеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури, Інтернет-олімпіади з української мови та літератури, Відкритого інтелектуального марафону з української мови та літератури (на вибір).

24.

Схарактеризуйте поняття «особистісно-орієнтований підхід у навчально-виховному процесі», порівняйте його специфіку з діяльнісним і компетентнісним. Наведіть приклади особистісно-орієнтований підходу в роботі з філологічно обдарованими учнями/ученицями.

25.

Установіть специфіку організації та проведення Міжнародних і Всеукраїнських конкурсів з української мови та літератури в морально-естетичному та культурологічному аспектах.

26.

Назвіть мету, завдання та схарактеризуйте особливості організації і проведення Міжнародних і Всеукраїнських мовно-літературних конкурсів (за відповідними нормативно-правовими джерелами).

27.

Узагальніть навчально-методичні рекомендації щодо виконання завдань з української мови та літератури під час Міжнародного конкурсу української мови імені Петра Яцика, Міжнародного мовно-літературного конкурсу імені Т. Г. Шевченка, Усеукраїнського конкурсу есе учнівської та студентської молоді «Мій Шевченко» (на вибір).

28.

Проаналізуйте, чи входить науково-дослідницька компетентність до 10 ключових компетентностей НУШ? Наведіть приклади такої діяльності.

29.

Схарактеризуйте дослідницький метод навчання як передумову для самореалізації особистості та розвитку її творчих здібностей у ділянці філології.

30.

Наведіть і прокоментуйте теоретичну модель розвитку академічної та інтелектуальної обдарованості школярів/ школярок в умовах позашкільної науково-дослідницької роботи.

31.

Проаналізуйте основні етапи організації та проведення дослідницької діяльності філологічно обдарованих здобувачів середньої освіти.

32.

Поясніть, що ви знаєте про мету й завдання роботи з філологічно обдарованими учнями/ученицями в регіональних наукових товариствах і МАНУ. Наведіть приклади.

33.

Назвіть етапи роботи МАНівців над науковою темою з проблем філології. Узагальніть, яку структуру має наукова робота учнів-членів МАНУ.

34.

Узагальніть, у який спосіб відбувається конкурс-захист науково-дослідної роботи з актуальних питань мово- та літературознавства в МАНУ.

35.

Проаналізуйте, яких принципів академічної доброчесності під час конкурсу-захисту науково-дослідних робіт мають дотримуватися учні/учениці в системі МАНУ.

36.

Поясніть, що таке постер. Схарактеризуйте особливості постерного захисту наукового дослідження з української мови / літератури в МАН і критерії його оцінювання.

 
 

37.

Поясніть алгоритм підготовки філологічно обдарованих учнів/учениць до участі в науковій конференції. Узагальніть вимоги до усного виступу на конференції та мультимедійної презентації.

38.

Прокоментуйте критерії оцінювання усного виступу на конференції та мультимедійної презентації в ході наукової конференції.

39.

Назвіть основні вимоги до структури учнівського наукового дослідження відповідно до вимог МАН.

40.

Назвіть основні вимоги щодо технічного оформлення наукової роботи МАНівців з актуальних проблем мово- та літературознавства.

 
 
   

21.11.2020 8


Матеріали підготувала
професор кафедри сучасної української мови 
Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича
Олена КУЛЬБАБСЬКА

Авторизуйтесь на сайті щоб мати можливість залишити коментар

ORCID: 0000-0002-1858-9269

ORCID (англ. Open Researcher and Contributor ID) — єдиний міжнародний реєстр учених для коректного цитування статей.

Researcher ID: C-2286-2017

ResearcherID – ідентифікатор ученого (дослідника), що дає змогу формувати список власних публікацій.

Google Scholar

Академія Google (англ. Google Scholar) - безкоштовна пошукова система за текстами наукових публікацій.