СО_Шкільні підручники з української мови для учнів 5–7 класів НУШ
Щоб підготувати людину духовно до самостійного життя, треба ввести її у світ книг. (В. О. Сухомлинський).
Щоб систематизувати джерельну базу вивчення особливостей модернізації навчання обдарованих учнів/учениць в Україні другої половини ХХ ст. – початку ХХІ ст. варто поділити історико-педагогічні дослідження на чотири групи:
оповідальні – це наукові, публіцистичні, історичні праці;
дидактичні – підручники і посібники;
документальні – державні документи: постанови і розпорядження урядів, резолюції окремих політичних партій та організацій;
окpемі самостійні джерела – публіцистичні статті і науково-популярні видання, що подають аналіз педагогічних явищ і процесів минулого, пов’язуючи з актуальними подіями в культурі, освіті, житті cуспільства загалом.
У концепції індивідуального проєкту до Змістового модулю «Пріоритетні методи й прийоми роботи з філологічно обдарованими учнями/ученицями в компетентнісно орієнтованих методиках» необхідно здійснити дослідження дидактичних джерел, точніше одного з чинних підручників з української мови або української літератури для учнів 5–7 класів НУШ.
Див. схему аналізу підручника за покликанням:
https://kulbabska.com/images/catalog/pdf/students/5_kurs/2024____/skhema1.pdf
Отож алгоритм дослідження розпрацьовано, на часі – обрати цікавий підручник з української мови, що його підготували провідні мовознавці та лінгводидакти України. У цьому аспекті важливо встановити, чи передбачили автори найновіших видань для учнів/учениць 5–7 класів завдання підвищеної складності, інтерактивні та ігрові вправи, проєктну діяльність, теми власних висловлювань (есеїв, творів-роздумів, дописів у соціальні мережі та блоги тощо), які зацікавлять обдарованих дітей своєю нестандартністю, інноваційністю.
Щоб виконати зазначене вище завдання, необхідно:
- розподілити в академгрупі навчальні видання так, щоб кожен студент/студентка опрацював/ла один підручник і
щоб при цьому не було збігів з вибором інших одногрупників/одногрупниць; - за результатами аналізу необхідно підготувати письмову доповідь, виголосити її в авдиторії та
уяскравити мультимедійною презентацією.
ПЕРЕЛІК ПІДРУЧНИКІВ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Тільки книжки перетворять подив у допитливість. Тільки читання відкриває перед людиною
розкіш інтелектуального життя (В. О. Сухомлинський).
Матеріал підготувала
доктор філологічних наук, професор
кафедри сучасної української мови
Чернівецького національного університету
імені Юрія Федьковича
Олена КУЛЬБАБСЬКА